Deutsch             English
Europe

   България – Български
   Česká republika – Čeština
   Danmark – Dansk
   Deutschland – Deutsch
   España – Español
   France – Français
   Great Britain – English
   Hrvatska – Hrvatski
   Italia – Italiano
   Magyarország – Magyar
   Македонија – македонски
   Österreich – Deutsch
   Polska – Polski
   Portugal – Português
   România – Român
   Schweiz – Deutsch
   Suisse – Français
   Svizzera – Italiano
   Suomi – Suomeksi
   Sverige – Svenska
   Türkiye – Türkçe

North- / Southamerica

   Brasil – Português
   Chile – Español
   Colombia – Español
   México – Español
   Perú – Español

Africa

   South Africa – English

Asia / Oceania

   India – English
   Singapore – English
   Россия – Pусский
   UAE – English
   中国 – 中国的

 

Geleneksel markalama sistemleri

Darbeli markalama

Küçük alanda yüksek performans gerektiğinde, yay eksenine uygulama dahil, kompakt vurmalı sistemin kullanımı uygundur.
Sadece tek bir besleme mekanizması iş parçasının yay ekseninde hareket için gerekli gücün tahsisine yeterlidir. Daimi bir vurma kuvveti garanti edilir.

Merkezi Delgeçler

Bu etkili el tipi markalayıcı kalemden daha büyük değil. 17 mm çapında, hafif ve kullanışlı merkezi delgeç,ile iş parçalarını güvenli, hızlı ve basit markalamak için mükemmel bir araçtır. Darbe gücü kademesiz olarak 500N’a kadar ayarlanabilir.


Başparmak topu ile serbest bırakılalabilen Bu el tipi markalayıcılar kazıma, damgalama ve numaralandırma gibi başlıca merkezi markalama için kullanılır.Merkezi delgeçlerin eki çok hızlı ve basit şekilde değiştirilebilir ve bu büyük zaman tasarrufu ve yüksek esneklik anlamına gelir.

 

Uygun makina tipleri:
- Micro-MARKATOR MV 8

 

Manuel & Pnömatik tabla makinaları

Manuel Tabla makinaları 

Kumanda kolu sayesinde vurma yayı iş parçası üzerinde hareket eder. Bu süreçte araç düzeltilmiş olarak iş parçasına dokunur. Yay kumanda kolu ile vuruş sıçraması olmayana kadar devamlı bir öngerilimle çalışabilir. Darbenin geri dönüşü sırasında yay otomatik olarak gerilim yaratır ve bir sonraki darbe için hazır olur.

 

Uygun makina tipleri:
- MARKATOR MV 11 M
- MARKATOR MV 18 M
- MARKATOR MV 30 M

 

_________________________________________________________________________

 

Pnömatik tabla makinaları  

Manuel tabla makinası ile aynı çalışma prensibine sahiptir fakat burada çift yönlü pnömatik silindir tarafından iş parçası üzerine ve üzerinden hareket ettirilen bir yay bulunur. Hareket sırasında el düzeci bloke edilir. Iki kollu güvenlik control versiyonu kazaları önlemek adına efektif bir koruma sağlar.

 

Uygun makina tipleri:
- MINI-MARKATOR MV 12 P
- MIDI-MARKATOR MV 21 P
- MAXI-MARKATOR MV 35 P

 

Pnömatik yükleme üniteleri

Bu kompakt markalama cihazlarında, pnömatik silindirin piston roduna entegre edilerek alandan kazandıran yay ekseni bulunur. Bu eksen temas oluşana kadar iş parçasına doğru hareket eder. Final pozisyonunun kontrolü için temassız ve indüktif sensörlerle tüm üniteler opsiyonel olarak uygundur.

 

Uygun makina tipleri:
- MICRO-MARKATOR MV 8 VP (E)
- MINI-MARKATOR MV 13 VP (E)
- MIDI-MARKATOR MV 23 VP (E)

 

 

 

 

Damga Aletleri

The MARKATOR damgalama araçları yalnızca özel, sertleştirilmiş, yüksek kaliteli çelikten üretilir. 
Ayrıca el ile darbe şarftında(elle kullanım cihazı gibi) ve makina parçası olarak kabartma aracı olarak kullanılabilir.

Çelik tipleri

Yüksek kaliteli MARKATOR® çelik tipleri iş parçalarınnın basitçe markalanması için uygundur. Herhangi karakter tipi veya rakam kombinasyonları ayrı ayrı araçlarla markalanabilir. Tek çekiç vuruş markalama bile el ile vuruş markalamasından daha kusursuzdur. Değiştirilebilir MARKATOR cihazının ana avantajı çelik tiplerinin herhangi karakter veya rakam kombinasyonlarının tek veya fazla hatta damgalanmasına olanak sağlamasıdır. Bu sebepten MARKATOR® standart ve özel tip tutucular arasında geniş bir olanak sağlar.
 

Tip tutucular

Tek, çift ve 3 hat aranjmanları için değiştirilebilir çelik tutucular için olan bu MARKATOR cihazı, ekonomik yönden düşük fiyatlıdır. Tek vuruşla kusursuz markalamada esnek çözüm, manuel veya otomatik şekilde oluşturulabilir. Yüksek kaliteli malzemeden üretilen tutucular uzun ömürlüdür.

Uygun makina tipleri:
- Direct tip standart tutucu MV 24
- Sıcak tip standart tutucu MV 28
 

Numaralandırma kafası

MARKATOR®-numaralandırma kafaları mekanik hassasiyetli yüksek kaliteli parçalardır. Dinamik(vuruş) basıncı 50 kN’a, statik (hidrolik/pnömatik) basıncı 80 kN’a kadar çıkabilir. Pirinç kafes ve nikel levha rulmanlar, ısı kondüksiyonu için optimize edilmiş olup, sıcaklık versiyonlu olanları sıcak damgalama için uygundur.

Uygun makina tipleri:
- El ile darbe numaralandırma kafası MV 7
- El ayarlı numaralandırma kafası MV 4
- Temas ayarlı numaralandırma kafası MV 14
- Otomatik numaralandırma kafası MV 2
 

Salınımlı noktalama uçlu entegrasyon ünitesi - MV 80

Pnömatik yükleme üniteleri sınıfına dahil olan kompakt nokta vuruş markalayacı milleri basit merkez darbe yöntemi markalama da kullanılabilir. Pnömatik mil sayesinde cihaz etkili, hızlı ve yumuşak damgalama yapabilir. Mv 80, otomatik test ve üretim hatları için uygundur. Cam ve aluminyum hariç olmak üzere 62 HRC sertliğindeki çeliklere kadar olan malzemelerde kullanımı mümkündür.

Pekçok farklı uç sayesinde esnek kullanım aralığı mümkündür. Unite entegre edilmiş bir valf sayesinde active edilir. Unite bağımsız olarak monte edilebilir.

Bu markalayıcı oldukça güzel fiyat-performans oranı, düşük işlem maliyeti ve düşük miktarda aşınma ile karakterize edilir.
 

CNC işlem merkezleri için marakalama cihazları

Bu araçlar her CNC makinasına, otomatik araç cihaz değişimi oplu/olmaksızın entegre edilebilir. 

Aluminyumdan çeliğe, bronz, bakır, pirinç, titanium, plastic ve daha fazlası markalanabilir.

BZ Marker NG

BZ Markalayıcıları iş parçalarının uzun ömürlü markalanmasında kullanılır. 


Fonksiyonlar:
Markalama aracı kaynak araç tutucusuna(yanal yüzzey alanlı silindirik şaftlarda) oturtulabilir. S beden BZ markalayıcı 12 mmlik kaynak montajlarında, M,L ve XL bedenler ise 20 mm kaynak montajına uygundur. Alternative olarak BZ markalayıcıyı torna aynaları için de uygundur. BZ markalama işlemi için soğutucu gres veya basınçlı hava uygulanmasına gerek yoktur. Markalama, malzemenin sıkıştırılması ve form değiştirilmesi ile uygulanır. Özel markalama ucu içeri doğru dönerek işlem yapar.

 

Markalama araçları:
BZ markalayıcı, makaslı bir araca kenetlennmiş iğne ile donatılmıştır. BC markalayıcının markalama iğnesi refine edilmiş özel çelikten üretilmiştir.

Farklı tiplerde yuvarlatılmış konik uçlar uygundur. Prensip olarak: daha küçük küre radyusu ile yüzeye daha fazla baskı uygulanır(aynı skala ayarlarında). Bunun anlamı ne kadar yüksek sertlikteki yüzeye uygulama yapılacaksa o kadar küçük çapta uç kullanılmalıdır. Hat genişliği, çapın küçülmesiyle küçülür.

Yüksek kaliteli rulman ve özel konstrüksyon sayesinde 3 mmden 7mmye kadar pürüzlü, pütürsüz ve tırtıklı yüzeylerin yüksek kaliteli markalanması mümkündür. Mile yükseklik ayarı yapılmasına gerek yoktur. 45 HRC (1.420 N/mm², 440HV, 418 HB30) sertliğindeki çelik yüzeylerinde bile özel markalama ucu sayesinde markalayıcı milde uzun ömür elde edilir.